wtorek, 10 grudnia 2013

Kwas azelainowy
bez recepty

Leki dostępne w handlu: Acne-Derm, Finacea, Hascoderm, Skinoren®


Co powinienem wiedzieć o kwasie azelainowym?





Co powinienem wiedzieć o kwasie azelainowym?


 Nie używaj żadnych leków z kwasem azelainowym jeśli jesteś uczulony na kwas azelainowy lub glikol propylenowy.

 Unikaj kontaktu leku z oczami, błoną śluzową nosa, ust, odbytu i pochwy. Nie stosuj na przesuszoną, poparzoną lub zranioną skórę. Gdy skóra jest nadmiernie przesuszona lub uszkodzona, odczekaj pewien czas, aż jej stan się polepszy.

 Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, poinformuj swojego lekarza o zamiarze stosowania kwasu azelainowego. Jak dotąd nie udowodniono negatywnego wpływu na ciążę/dziecko karmione piersią.

Mogą minąć nawet 4 tygodnie, zanim zaobserwujesz efekty działania kwasu azelainowego. Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 12 tygodni, skontaktuj się z lekarzem.

Co to jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy to naturalnie występujący kwas karboksylowy. Charakteryzuje się działaniem przeciwtrądzikowym, na które składają się działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Kwas azelainowy:
  •  ogranicza rozwój bakterii Propionibacterium  Acnes odpowiedzialnych za tworzenie ropnych stanów  zapalnych w  trądziku,
  •  delikatnie złuszcza obumarły naskórek,
  •  nieznacznie zmniejsza wydzielanie łoju,
  •  hamuje syntezę melaniny zapobiegając i likwidując drobne  przebarwienia skóry.

Jak używać kwasu azelainowego?

Jeśli kwas azelainowy został przepisany Ci przez lekarza, używaj dokładnie według zaleceń. Nie zmieniaj częstotliwości stosowania ani dawki. Preparaty z kwasem azelainowym to leki dostępne bez recepty.

 Przed i po zastosowaniu dokładnie umyj ręce. 
Oczyść chorobowo zmienione miejsca delikatnym mydłem lub specjalnie do tego przeznaczonym preparatem (żelem, pianką) i delikatnie osusz ręcznikiem. Nałóż cienką warstwę leku i rozprowadź.

Kwas azelainowy jest zazwyczaj stosowany 2 razy dziennie: rano i wieczorem. 

 Nie okrywaj powierzchni, na którą naniosłeś preparat. Może to spowodować zbyt intensywne wchłanianie leku. Nie stosuj nań innych preparatów, może to powodować słabsze działanie leku i prowadzić do interakcji.

Efekty mogą być widoczne po około 4 tygodniach. Jeśli skóra będzie zbyt przesuszona, zaczerwieniona lub podrażniona - przerwij leczenie do ustąpienia objawów, stosuj preparat rzadziej (raz dziennie) lub skontaktuj się ze swoim lekarzem.

 Przechowuj preparat w temperaturze pokojowej. Chroń przed nadmiernym oziębieniem i przegrzaniem. 

Co się stanie, gdy zapomnę zastosować lek?

Zastosuj go najszybciej, gdy tylko sobie przypomnisz. Jeśli niedługo masz zastosować następną dawkę - pomiń zapomnianą dawkę. Nie stosuj większej ilości niż zwykle, aby uzupełnić pominiętą dawkę.

Co się stanie, jeśli zastosuję zbyt dużą dawkę?

 Może wystąpić podrażnienie skóry. W razie poważnych problemów skontaktuj się z dermatologiem.

Czego powinienem unikać stosując kwas azelainowy?

 Unikaj kontaktu leku z oczami, błoną śluzową nosa, ust, odbytu i pochwy. Jeśli do tego dojdzie, zmyj preparat używając letniej wody i mydła. Nie stosuj na przesuszoną, poparzoną lub zranioną skórę. Gdy skóra jest nadmiernie przesuszona lub uszkodzona, odczekaj pewien czas, aż jej stan się polepszy.

Nie stosuj innych leków na miejsce, gdzie stosujesz kwas azelainowy, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Unikaj produktów do pielęgnacji skóry, które mogą powodować jej przesuszenie i podrażnienie takich jak agresywne środki myjące (mydła, żele m.in. z kwasem salicylowym, środki z alkoholem itd).

Lekarz może odradzić spożywania ostrych potraw, picia alkoholu, które mogą powodować nadmierne czerwienienie się twarzy podczas stosowania kwasu azaleinowego. 

Jakie są efekty uboczne stosowania kwasu azelainowego?

 Jeśli doświadczysz trudności z oddychaniem, nadmierne podrażnienie skóry, opuchliznę, zaczerwienienie lub inne objawy reakcji alergicznej po zastosowaniu kwasu azelainowego - skontaktuj się z lekarzem.

 Zaprzestań używania leku i skontaktuj się z lekarzem, gdy:


  •  skóra zmieni kolor,
  •  skóra będzie bardzo podrażniona, zaczerwieniona,
  •  skóra będzie poparzona,
  •  skóra będzie nadmiernie się łuszczyć,
  •  odczujesz nadmierne swędzenie lub mrowienie.




Możesz nie doświadczyć żadnych z powyższych efektów ubocznych.

Jakie inne leki oddziałują z kwasem azelainowym?

Nie są znane przypadki poważnych interakcji z kwasem azelainowym. Poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie stosujesz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz